Koltuk takımları [salon takımları & oturma grupları] evimizi en şık gösteren mobilyalardır. Evde en çok kullanılan alanda olduğu için dayanma gücü uzun olmalı ve ekonomik yönden çok pahalı olmamalıdır. Oda sayısı fazla olan evler için elbette kaliteli, şık, iyi bir işçilikle yapılmış takımlar tercih edilmelidir.  
Sonuç olarak, eviniz ve yaşam tarzınız için doğru koltuk takımını seçmek ciddi bir konudur. Yeni bir koltuk takımı satın alırken, dikkat etmeniz gereken bazı şeyler şunlardır:

1. Renk. Bir koltuk takımı satın alırken odanızla nötr (zıt) kombinasyon yapmak ilgi çekicidir. Odanıza yerleştirilen koltuk takımı odanızı canlandırır. Ülkemizde koltuk takımı renk tercihi yapılırken genellikle koyu renkler, örneğin kahve tonu renkler daha çok tercih edilmektedir. Bunun sebebi evde en çok kullanılan takımlar olduğu için kir’i göstermemesidir. Açık renkli koltuk takımları günlük kullanımda zor bir hal almaktadır. Kısa sürede kumaş değişikliği muhtemeldir.

2. Boyut. Bir koltuk takımını satın alırken boyut önemli bir husustur. Yerleştireceğiniz odanıza sığması gerekiyor – Dar bir odaya büyük boyutlu bir koltuk takımı odada hareket kabiliyetini küçültecek ve psikolojik olarak ta yaşayanları etkileyecektir. Standart ölçüler genellikle, Marcello Koltuk Takımı gibi genellikle 235 cm uzunluğunda ve 90cm derinliğinde olmaktadır.

3. Şekil. Bir koltuk takımının hatları genel görünümün önemli bir unsurudur. Şekil [tasarım] olarak çok beğenilen ve müşteriler tarafından en çok tercih edilen Vital KoltukTakımı buna bir örnektir.

4. Konfor. Bir koltuk takımının ucuz olması, kalitesiz malzemelerle yapılarak görünüş [tasarım] olarak sizi hemen almaya teşvik edebilir - ama kaliteli işçiliği ve malzemesi iyi bir koltuk takımının da rahat olduğunu ve uzun süreler kullanabileceğinizi unutmayın. Örneğin, Pulsar Koltuk Takımı ve Pegasus Maxi Koltuk Takımı kalitesiyle, işçiliğiyle, konforuyla her zaman en çok tercih edilen koltuk takımları olmuşlardır. şunu da belirtmek isteriz ki, ucuz koltuk takımı demek illa dayanıksız, kalitesiz bir koltuk takımı demek değildir. Firmamızdan hem ucuz olup, hem yataklı, hem de sandıklı olan kaliteli, dayanıklı koltuk takımlarına her zaman ulaşabilirsiniz. Hem ucuz olup, kalitesiyle ödün vermeyen ve Ankara'da da en çok tercil edilen koltuk takımımızı incelemek, daha detaylı bilgi edinmek için Web sitemizdeki Arama bölümüne Marcello Koltuk yazabilir ve renk çeşitleriyle birlikte ürünü detaylı inceleyebilirsiniz.

5. Yastık görünümü. Fazla yastıklar rahat ve konforlu, özel yastıklar ise sofistike görünmektedir. Monaco Koltuk Takımı fazla yastık ile, Nicea Koltuk Takımı da özel yastık ile ön plana çıkmaktadır.

6. Ayaklar. Koltuk takımının ayaklarını görmek zorunda değilsiniz, ancak ayakların stili ve malzemesi parçanın genel görünümüne büyük katkıda bulunur. Krom, Çelik, ağaç, süslü özel yapım vs. 

Aşağıda krom, ağaç ayaklı koltuk takımlarına ilişkin örnekleri görebilirsiniz.

7. Kol tarzı. Koltuk takımının stili (tarzı) kollarından büyük ölçüde etkilenir. Örneğin, Dublin Koltuk Takımı’nın kol tarzı modern tarza uymaktadır. Capri Koltuk Takımı’nda ise klasik bir kol tarzına örnektir.

Klasik koltuk kolu

modern koltuk kolu

8. İslelet yapısı. Sağlam bir iskelet yapısı, iyi bir koltuk takımının önemli bir unsurudur. Altına doğru çökmesini istemiyor musun! Satın almadan önce oturun, sağa sola sallanın. Refleks gösterin. Sağlam bir iskelet yapısına sahip bir koltuk takımının ne kadar iyi dayanacağını hissedeceksiniz.

 

9. Kumaş. Bir koltuk takımının kumaşına karar verirken yaşam tarzı önemli bir husustur. İpek ve kadife gibi hassas kumaşlar, yetişkinler için gelişmiş, sofistike mekanlar önemli iken... deri veya leke korumalı gibi temizlenmesi kolay kumaşlar, çocuklu aileler (veya çok kullanımlı odalar) için idealdir. Deri bakımı özellikle kolaydır (çok kullanımın gazabına dayanır! :))

koltuklarda silinebilir kumaş

koltuk nubuk deri kumaş

 

Merkezi Ankara Siteler'de yer alan, Ankara'da toplam 8 farklı noktada mağazası olan, koltuk takımlarında en geniş ürün yeplazesine sahip firma Özbay Mobilya. En şık ve en tarz, ve en uygun fiyatlara koltuk takımı sahibi olmak istiyorsanız, tüm koltuk takımı modellerimizi incelemek için Hemen https://www.ozbaymobilya.com/koltuk-takimlari bağlantımızı ziyaret etmelisiniz.